OOTD (slider-top)

[12] [OOTD] [slider-top] [Moda]
You are here: Home / , Siła nawyku a postanowienia noworoczne. Recepta na zrealizowanie postanowień noworocznych

Siła nawyku a postanowienia noworoczne. Recepta na zrealizowanie postanowień noworocznych

| 33 Comments


Najważniejsza impreza w roku już nami. Sylwester to taki symbol, impuls by zacząć wszystko od nowa. To dobry pretekst do wyznaczania sobie celu na najbliższe 365 dni, chociaż ja nie do końca jestem za tym by cele wyznaczać sobie tylko raz w roku. Przybliżony plan działania, lista marzeń do uszczęśliwienia samego siebie to dobry biznesplan.

Wraz z początkiem roku każdy z nas ma jakieś postanowienia, refleksje co do swojego życia. Postanowieniami noworocznymi dzielimy się na blogu, spisujemy na ozdobnej kartce, w ulubionym zeszycie czy pamiętniku a może w notatce na tablecie, na czymkolwiek... i dobrze. Dobrze, ponieważ każde zapisane postanowienia ma większą szanse zrealizowania.

Idźmy dalej. Postanowienia przemyślane, zapisane i co dalej? Zazwyczaj jest tak, że zapał do działania mamy maksymalnie do  końca lutego, a w kwietniu na wiosnę już mało kto pamięta, że w karnawale spisywał jakiekolwiek postanowienia bycia "lepszym". Później idą wakacje czas eksperymentów, wycieczek i niekończących się imprez. Jesień... Zima... i znowu sylwester i co budzimy się z przysłowiową "ręką w nocniku", że nie wytrwaliśmy w postanowieniach noworocznych. Czas biegnie nieubłaganie szybko, nie ma na co czekać, trzeba działać. Co zrobić by czuć się usatysfakcjonowanym człowiekiem?

Co zrobić w takim razie by wytrwać w postanowieniach? 

Każde z naszych postanowień noworocznych może stać się naszym nowym nawykiem. Zastanów się jakie są Twoje obecne nawyki? Codziennie rano wstajesz i otwierasz okno? Kiedy wychodzisz z domu zastanawiasz się czy nie trzeba wyrzucić śmieci? Kiedy jedziesz tramwajem słuchasz muzyki? Włączasz przeglądarkę i automatycznie wchodzisz na "fejsa"? A może Twoim nawykiem jest codzienne mycie głowy? To są stare nawyki, więc czemu nie wymyślić sobie nowych?

Fenomen siły nawyku polega na tym, że można je kształtować i dopasowywać do siebie do naszych oczekiwań i potrzeb. Problem polega na tym by na swoje życie spojrzeć z boku i zastanowić się, które z naszych obecnych nawyków nie są dobre, które należy zmienić a jaki wprowadzić w życie codzienne. Zastanów się jak chciałbyś/chciałabyś spędzać kolejny rok a może 2, 3? Czego brakuje Ci do osiągnięcia spełnienia?

Wypisz nowe nawyki na kartce i powieś w widocznym miejscu a nawet dwóch, trzech jeśli tego potrzebujesz. Nie będzie to łatwe ale nie niemożliwe. Po prostu weź się do roboty i  działaj!!! Trzymam za sam kciuki i konieczne dajcie znać jak Wam idzie :)